Realizacja działań

26 lutego 2024

W ubiegły roku (od lutego do listopada) w naszej szkole odbywał się projekt pod nazwą „Szkoła Patriotów”. Nad projektem pracował zespół w składzie: Anna Dudek - koordynator projektu, Dorota Prochowska, Jolanta Gut.

Po opracowaniu planu, zostały zrealizowane następujące działania:

- Objęcie szczególną opieką terenu  Pomnika przez uczniów SP18, upowszechnienie działań poprzez FB szkoły i zakładkę na stronie szkoły oraz wpisanie działań w ramach Projektu Szkoła Patriotów do programu profilaktyczno-wychowawczego SP18

- Przeprowadzenie lekcji tematycznych na godzinach wychowawczych.

- Zorganizowanie Konkursu Pocztówka z Ciężkowic w ramach realizacji programu własnego Moja mała ojczyzna.

- Realizacja innowacji pedagogicznej Ciężkowice z historią. Kontynuowanie współpracy z Muzeum Miasta Jaworzna, przygotowanie wystawki.

- Przygotowanie zbioru scenariuszy na lekcje wychowawcze pt: Edukacja regionalna - Dziedzictwo kulturowe w regionie i złożenie go do biblioteki szkolnej.

-  Dzień Promocji Szkoły -stoisko Ciężkowice z historią, upowszechnianie wiedzy (ciekawostki),udział uczniów SP18 w uroczystościach poświęconych pomordowanym mieszkańcom Ciężkowic (uroczyste nabożeństwo, poczet sztandarowy uczniów naszej szkoły, złożenie kwiatów ,okolicznościowe przemówienia).

- Spacer z przedstawicielami klas pod pomnik, nawiązanie do historii i pamięci pomordowanych.

- Śladami Romana Pierzchały -ocalonego z egzekucji w Ciężkowicach. Wizyta w Żarnowcu.

- Lekcje wychowawcze propagujące wiedzę n/t naszej małej ojczyzny, a zwłaszcza pomordowanych mieszkańców Ciężkowic.

- Nawiązanie współpracy z PM nr 4 w Jaworznie.

- Przygotowanie materiałów na temat bohaterskiego policjanta z Ciężkowic opublikowanych w   gazetce parafialnej NMP w Jaworznie -Ciężkowicach Echo ambony.

- Przygotowanie prac plastycznych (rysunki i makiety) przez uczniów klasy 3b pod hasłem: Pomnik upamiętniający rozstrzelanych ciężkowiczan oczami trzecioklasisty.

Zwieńczeniem projektu było przygotowanie wystawy dotyczącej rozstrzelanych mieszkańców Ciężkowic, cykl zajęć dotyczących pogłębienia wiedzy n/t  czasów wojny i okupacji i udziału bohaterów naszej małej ojczyzny prowadzonych przez pracownika Muzeum Miasta Jaworzna -  Pana Adriana Ramsa.

- Zamieszczenie informacji na temat przeprowadzanych działań w ramach Projektu Szkoła Patriotów w prasie lokalnej-Extra Jaworzno.