Światowy Dzień Zespołu Downa

22 marca 2024

Jest na świecie tyle rzeczy,
za które nie można
zapłacić żadnymi pieniędzmi,
a tylko uśmiechem i słowem
-DZIĘKUJĘ

21 marca świętujemy Światowy Dzień Zespołu Downa. Jest to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Data 21. 03. jest symboliczna
i nie jest też przypadkowa. Osoby z Zespołem Downa charakteryzuje bowiem istnienie dodatkowego - 3 chromosomu bądź jego fragmentu w 21 parze chromosomów. Akcja Dzień Kolorowej Skarpetki zorganizowana w naszej szkole przez Wolontariat Szkolny, Samorząd Uczniowski oraz wychowawców klas 1a,1b,2a,2b,3a,3b,4a miała na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat Zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integrację z nimi. Uczniowie na lekcjach zapoznali się z ideą obchodów, wykonali kolorując wraz z wychowawcami i organizatorami kolorowe skarpety, a następnie wieszając je na parkanie przed szkołą okazując w ten sposób akceptację i zrozumienie. Drobne gesty mają ogromne znaczenie - życzymy, aby w waszych sercach zawsze gościła radość, życzliwość.