Kodowanie z Ozobotem

29 września 2020

Ozobot –  króluje na zajęciach „Koła Kodowania” w bieżącym roku szkolnym. Ten mały, ale bardzo inteligentny robot zabiera trzecioklasistów z SP 18 w niesamowitą przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowej. Za pomocą kolorowych kodów (na kartce papieru lub puzzli) dzieci bawiąc się -programują zadania, które wykonuje robot.
Dzięki robotowi dzieci w namacalny sposób przekonują się o tym, że programowanie jest niezwykle praktyczną dziedziną, która wykorzystywana jest w każdym obszarze ludzkiego życia. Programując z wykorzystaniem Ozobota, są w stanie od razu zaobserwować efekty swojej pracy, co stwarza im bardziej przyjazne warunki do przyswajania wiedzy na zajęciach z nauki programowania.
Praca z Ozobotem przyzwyczaja dzieci do projektowego podejścia do pracy: otrzymują konkretny problem do rozwiązania za pomocą dostępnych narzędzi, tj. robota i zestawu zaprogramowanych komend. Ich zadanie polega na merytorycznym przygotowaniu się do rozwiązania problemu, obmyślenia ścieżki postępowania, wdrożeniu, a na końcu obserwowaniu postępów i wprowadzaniu działań naprawczych. Radość z efektu- bezcenna!