Jesteś tutaj: Start / Szkoła Patriotów

Szkoła Patriotów

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 Osiemnastka w Projekcie Szkoła Patriotów

 

W maju 2023 roku nasza szkoła przystąpiła do projektu edukacyjnego Szkoła Patriotów zorganizowanego przez Śląskie Kuratorium Oświaty. Celem podejmowanych przez nas działań będzie kształtowanie postaw patriotycznych  szczególnie ważnych dla naszej małej ojczyzny –Ciężkowic .Projekt będzie służył także przywracaniu i podtrzymywaniu pamięci o ważnych dla historii naszej Ojczyzny i regionu bohaterach i wydarzeniach.

W ramach tego przedsięwzięcia zamierzamy upowszechnić wiedzę na temat tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej, które miały miejsce w czerwcu 1940 roku w naszej miejscowości. Za śmierć komendanta niemieckiej policji, wieś miała zostać spalona. Dzięki skutecznej interwencji między innymi proboszcza Ciężkowic-księdza Andrzeja Mroczka pacyfikację zamieniono na egzekucję 20 mieszkańców.

Miejscem pamięci ważnym dla naszej społeczności , które otaczamy szczególną opieką jest Pomnik Ofiarom Faszyzmu. To wyjątkowe miejsce znajduje się  przy drodze do szkoły. Umieszczono na nim tablicę z nazwiskami rozstrzelanych mieszkańców. Jesienią tego  roku odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika po renowacji, będzie to niezwykła, pełna wzruszeń chwila dla wielu mieszkańców Ciężkowic.

Artykuły

Wojenna historia z tragicznym finałem

Jest rok 1940 trwa mroczny czas okupacji. 4 czerwca około 22 w Ciężkowicach padł strzał. Nie wiadomo kto strzelał, celem był Niemiec. Gdzie padł strzał? „koło Kukany” na drodze Jaworskiej. ( dzisiaj ulica Ciężkowicka). Zabitym był Otto Kremlin komendant policji.  We wsi Niemcy rozpoczęli intensywne poszukiwania sprawców. Rano przyjechały do wsi cysterny z benzyną, a wojsko otoczyło wieś z widocznym zamiarem pacyfikacji. Ciężkowice miały zostać spalone a mieszkańcy wymordowani lub wywiezieni.

9 września 2023
Czytaj więcej o: Wojenna historia z tragicznym finałem

Rocznica rozstrzelania mieszkańców Ciężkowic

Przejdź do - Rocznica rozstrzelania mieszkańców Ciężkowic

4 czerwca 2023 roku uczniowie  Szkoły Podstawowej nr 18 w Jaworznie wraz z wicedyrektor szkoły Moniką Magierą – Pol uczestniczyli  w uroczystościach upamiętniających  rocznicę rozstrzelania mieszkańców Ciężkowic .

9 września 2023