Jesteś tutaj: Start / Szkoła Patriotów

Szkoła Patriotów

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 Osiemnastka w Projekcie Szkoła Patriotów

 

W maju 2023 roku nasza szkoła przystąpiła do projektu edukacyjnego Szkoła Patriotów zorganizowanego przez Śląskie Kuratorium Oświaty. Celem podejmowanych przez nas działań będzie kształtowanie postaw patriotycznych  szczególnie ważnych dla naszej małej ojczyzny –Ciężkowic .Projekt będzie służył także przywracaniu i podtrzymywaniu pamięci o ważnych dla historii naszej Ojczyzny i regionu bohaterach i wydarzeniach.

W ramach tego przedsięwzięcia zamierzamy upowszechnić wiedzę na temat tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej, które miały miejsce w czerwcu 1940 roku w naszej miejscowości. Za śmierć komendanta niemieckiej policji, wieś miała zostać spalona. Dzięki skutecznej interwencji między innymi proboszcza Ciężkowic-księdza Andrzeja Mroczka pacyfikację zamieniono na egzekucję 20 mieszkańców.

Miejscem pamięci ważnym dla naszej społeczności , które otaczamy szczególną opieką jest Pomnik Ofiarom Faszyzmu. To wyjątkowe miejsce znajduje się  przy drodze do szkoły. Umieszczono na nim tablicę z nazwiskami rozstrzelanych mieszkańców. Jesienią tego  roku odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika po renowacji, będzie to niezwykła, pełna wzruszeń chwila dla wielu mieszkańców Ciężkowic.

Artykuły

Realizacja działań

Przejdź do - Realizacja działań

W ubiegły roku (od lutego do listopada) w naszej szkole odbywał się projekt pod nazwą „Szkoła Patriotów”. Nad projektem pracował zespół w składzie: Anna Dudek - koordynator projektu, Dorota Prochowska, Jolanta Gut.

 

Po opracowaniu planu, zostały zrealizowane następujące działania:

- Objęcie szczególną opieką terenu  Pomnika przez uczniów SP18, upowszechnienie działań poprzez FB szkoły i zakładkę na stronie szkoły oraz wpisanie działań w ramach Projektu Szkoła Patriotów do programu profilaktyczno-wychowawczego SP18

- Przeprowadzenie lekcji tematycznych na godzinach wychowawczych.

- Zorganizowanie Konkursu Pocztówka z Ciężkowic w ramach realizacji programu własnego Moja mała ojczyzna.

- Realizacja innowacji pedagogicznej Ciężkowice z historią. Kontynuowanie współpracy z Muzeum Miasta Jaworzna, przygotowanie wystawki.

- Przygotowanie zbioru scenariuszy na lekcje wychowawcze pt: Edukacja regionalna - Dziedzictwo kulturowe w regionie i złożenie go do biblioteki szkolnej.

-  Dzień Promocji Szkoły -stoisko Ciężkowice z historią, upowszechnianie wiedzy (ciekawostki),udział uczniów SP18 w uroczystościach poświęconych pomordowanym mieszkańcom Ciężkowic (uroczyste nabożeństwo, poczet sztandarowy uczniów naszej szkoły, złożenie kwiatów ,okolicznościowe przemówienia).

- Spacer z przedstawicielami klas pod pomnik, nawiązanie do historii i pamięci pomordowanych.

- Śladami Romana Pierzchały -ocalonego z egzekucji w Ciężkowicach. Wizyta w Żarnowcu.

- Lekcje wychowawcze propagujące wiedzę n/t naszej małej ojczyzny, a zwłaszcza pomordowanych mieszkańców Ciężkowic.

- Nawiązanie współpracy z PM nr 4 w Jaworznie.

 - Przygotowanie materiałów na temat bohaterskiego policjanta z Ciężkowic opublikowanych w   gazetce parafialnej NMP w Jaworznie -Ciężkowicach Echo ambony.

- Przygotowanie prac plastycznych (rysunki i makiety) przez uczniów klasy 3b pod hasłem: Pomnik upamiętniający rozstrzelanych ciężkowiczan oczami trzecioklasisty.

Zwieńczeniem projektu było przygotowanie wystawy dotyczącej rozstrzelanych mieszkańców Ciężkowic, cykl zajęć dotyczących pogłębienia wiedzy n/t  czasów wojny i okupacji i udziału bohaterów naszej małej ojczyzny prowadzonych przez pracownika Muzeum Miasta Jaworzna -  Pana Adriana Ramsa.

- Zamieszczenie informacji na temat przeprowadzanych działań w ramach Projektu Szkoła Patriotów w prasie lokalnej-Extra Jaworzno.

 

26 lutego 2024

Wojenna historia z tragicznym finałem

Jest rok 1940 trwa mroczny czas okupacji. 4 czerwca około 22 w Ciężkowicach padł strzał. Nie wiadomo kto strzelał, celem był Niemiec. Gdzie padł strzał? „koło Kukany” na drodze Jaworskiej. ( dzisiaj ulica Ciężkowicka). Zabitym był Otto Kremlin komendant policji.  We wsi Niemcy rozpoczęli intensywne poszukiwania sprawców. Rano przyjechały do wsi cysterny z benzyną, a wojsko otoczyło wieś z widocznym zamiarem pacyfikacji. Ciężkowice miały zostać spalone a mieszkańcy wymordowani lub wywiezieni.

9 września 2023
Czytaj więcej o: Wojenna historia z tragicznym finałem

Rocznica rozstrzelania mieszkańców Ciężkowic

Przejdź do - Rocznica rozstrzelania mieszkańców Ciężkowic

4 czerwca 2023 roku uczniowie  Szkoły Podstawowej nr 18 w Jaworznie wraz z wicedyrektor szkoły Moniką Magierą – Pol uczestniczyli  w uroczystościach upamiętniających  rocznicę rozstrzelania mieszkańców Ciężkowic .

9 września 2023

Grób ocalałego z egzekucji Romana Pierzchały

Przejdź do - Grób ocalałego z egzekucji Romana Pierzchały
Podczas egzekucji 20 mieszkańców Ciężkowic, jeden z nich 20 - letni Roman Pierzchała trafiony w obojczyk przeżył. W trakcie oględzin  miejscowy lekarz Adam Klaczek zataił ten fakt przed Niemcami. Roman Pierzchała wykorzystał nieuwagę Niemców i podjął ucieczkę. Ukrył się w pobliskiej zagrodzie kowala Józefa Janika wskakując do szamba. Hitlerowcy stracili trop. Janik trafił do Oświęcimia, z którego po kilku miesiącach wrócił.
Roman Pierzchała ukrywał się, przeżył leczony przez doktora Kazimierza Stawarskiego.  Walczył w oddziałach partyzanckich na terenie powiatu olkuskiego i tam zginął. Został pochowany w zbiorowej mogile na cmentarzu we wsi Łany Wielkie w gminie Żarnowiec. 
 
15 października 2023
Czytaj więcej o: Grób ocalałego z egzekucji Romana Pierzchały