Jesteś tutaj: Start / Szkoła / Historia szkoły

Historia szkoły

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

I.  HISTORIA  EDUKACJI  W CIĘŻKOWICACH

Datę rozpoczęcia regularnej   nauki szkolnej we wsi Ciężkowice, stanowi 20 października 1818 roku; kiedy to Idzi Barkowski  został nominowany na nauczyciela szkoły w  Ciężkowicach. Szkoła nie miała wtedy stałej siedziby; nauka odbywała się w wynajętych chałupach, a nawet w karczmie.

Na rok szkolny 1827/1828 przybył nowy nauczyciel – Wincenty Radwański. Prowadził on starania o wybudowanie budynku szkolnego w Ciężkowicach. W końcu, w 1830 roku wybudowano „lokal szkolny drewniany, bardzo dogodny i okazały, za stalunkiem nauczyciela wystawiony, 2 morgi obok szkoły ogród  i drzewa owocowe”.

W okresie zaboru austriackiego, w latach 1846 – 1873, cieżkowicka szkoła miała status 1-klasowy. W 1873 roku zaczęła obowiązywać ustawa o obowiązku szkolnym.  Objęto nią dzieci w wieku od 6 – 12 lat. Nałożono formalne sankcje karne za  nieposyłanie dziecka do szkoły. W latach 1878 – 1899 kierownikiem szkoły był Piotr Ziemba. Za jego czasów szkoła uzyskała nowy, murowany budynek szkolny. Warunkiem wybudowania szkoły we wsi musiała być odpowiednia liczba dzieci, co najmniej setka.

Zobacz pełny akrtykuł historia szkoły