Komunikat Dyrektora Szkoły 6.11.2020

9 listopada 2020

Szanowni Rodzice Uczniów klas I-VIII!

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauk z dnia 6 listopada 2020r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wiadomo, że od poniedziałku, 9 listopada do 29 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Tym samym, do 29 listopada 2020r. przedłużone zostaje zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII. Oznacza to, że uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych do 29 listopada br. będą uczyć się wyłącznie w trybie zdalnym. Nauczyciele oraz inni pracownicy szkół będą oddelegowani do pracy w domu - do pracy zdalnej, z wyłączeniem przypadków, gdy jest to niezbędne do realizowania zadań na terenie placówki. Rozwiązanie to ma przyczyni

się do zmniejszenia rozprzestrzeniania się wirusa wśród pracowników na terenie placówki.

Każdy uczeń ma obowiązek nauki, obecnie - realizowanej zdalnie. „Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie mogą uczyć się zdalnie w domu, szkoła jest zobowiązana zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów i niezbędnego sprzętu znajdującego się w szkole).” Istnieje także możliwość wypożyczenia do domu sprzętu komputerowego uczniom i nauczycielom. Po dokonanym rozeznaniu, nasza szkoła wypożyczyła już do domów kilkanaście laptopów wyposażonych w kamerki i mikrofony (dziś zostały przygotowane kolejne). Niestety, większość szkolnych komputerów zakupionych przed wejściem nauczania zdalnego, nie ma tych akcesoriów, gdyż podczas pracy stacjonarnej nie są one potrzebne.

W okresie 9-29 listopada 2020 r. szkoła podstawowa „jest obowiązana prowadzić działalność opiekuńczą dla dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19uczęszczających do klas I–III szkoły podstawowej.” Oznacza to, że od poniedziałku (9.11.2020) szkoły mają obowiązek zapewnienia opieki świetlicowej uczniom, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19. Nasza szkoła również zapewnia taką opiekę w godzinach pracy świetlicy szkolnej.

W szkołach realizujących kształcenie ogólne w zakresie klasy VIII szkoły podstawowej (…) dyrektor szkoły może zapewnić konsultacje indywidualne lub grupowe z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne z przedmiotów, z których uczeń przystępuje odpowiednio do egzaminu ósmoklasisty.” Oznacza to, że nauczyciele: języka polskiego, matematyki i języka angielskiego, w okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych ustalą dla klas ósmych godzinę konsultacji przedmiotowych (po zakończonych lekcjach) celem spotkań indywidualnych lub w małych grupach - zgodnie z potrzebami uczniów.

Reasumując, od poniedziałku 9 listopada nauczanie we wszystkich klasach będzie odbywało się zdalnie na platformie Ms Teams według dotychczasowego harmonogramu zajęć.

Jeszcze w ten weekend, w dzienniku Librus i na stronie internetowej Szkoły zostanie zamieszczone zaktualizowane Zarządzenie Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 18 w Jaworznie z dnia 8 listopada 2020 r. w sprawie sposobu i trybu realizacji zadań szkoły począwszy od 9 listopada 2020 r.

Dyrektor Szkoły, mgr Anna Hassa