Akcja ,,Lekki tornister"

9 października 2023

W  roku  szkolnym  2023/2024  nadal  kontynuowane  są  na  terenie  województwa  śląskiego  działania  edukacyjne  w  zakresie  profilaktyki  wad  postawy  pod  nazwą  "LEKKI  TORNISTER". Celem  akcji  jest  podnoszenie  poziomu  wiedzy  dzieci, rodziców  i  opiekunów  na  ten  temat, a  także  zwrócenie  uwagi  na  wciąż  istniejący  problem  przeciążonych  plecaków  uczniów.  Akcja  ma  zachęcić  dzieci  do  dbania  o  właściwą  postawę  ciała, a  także  właściwe  pakowanie   i  noszenie  tornistrów.  Przeciążone  plecaki  to  poważny  problem  narzucający  potrzebę  edukacji  i  działań  zaradczych.  Kształtowanie  prawidłowej  postawy  ciała  jest  jednym  z  warunków   właściwego  rozwoju  fizycznego  dzieci. Ciężkie  tornistry  mogą  przyczynić  się  do  niewłaściwej  postawy, bólów  kręgosłupa, zmniejszenia  pojemności  płuc. Zgodnie  z  zaleceniami  Głównego  Inspektora Sanitarnego  waga  plecaka nie  powinna  przekraczać  10 - 15 procent  masy  ciała  ucznia.