Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie - Babicach

11 maja 2019

9 maja- klasy 1 a i 1b z wychowawcami i opiekunami wzięli udział w super wycieczce do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie - Babicach.
Najważniejszym punktem  wyprawy był skansen w Wygiełzowie, w którym znajduje się 25 zabytkowych obiektów drewnianych. Uczniowie obejrzeli, między innymi: dom miejski z Chrzanowa z 1804 r., spichlerz z Kościelca z 1798 r., chałupę sołtysa z Przegini Duchownej z 1862 r., zabytkowy kościół z Ryczowa z początku XVII wieku, dwór z Drogini, a także inne chałupy, stodoły, spichlerze, chlewiki, kuźnie, olejarnie, kapliczki, studnie, pasieki itp. Pani przewodnik ciekawie opowiadała o tym, jak wyglądało codzienne życie dawnych mieszkańców wsi. Uczniowie zdobyli wiedzę  o tym, jak żyli nasi prapradziadkowie, czym się zajmowali, jakich narzędzi używali do pracy. Obejrzeli także dawną izbę szkolną mieszczącą się w domu u bogatego gospodarza  i dowiedzieli się jak odbywały się lekcje w szkole.  W skansenie uczniowie uczestniczyli w lekcji warsztatowej „Na szkle malowane”. Mali turyści  zwiedzili także ruiny zamku i poznali jego  historię oraz  legendę z nim związaną. Mimo niesprzyjającej pogody –to był dzień pełen wrażeń!