„Pasowanie na czytelnika w SP 18”

12 lutego 2022

Drugie półrocze dla uczniów klas pierwszych w naszej Szkole to szczególny i wyjątkowy czas. Po pierwszych miesiącach dzieci nauczyły się już, jak powinien zachowywać się uczeń. Znają literki i samodzielnie potrafią czytać całymi zdaniami. Dlatego też, w drugim półroczu otwierają się przed pierwszoklasistami drzwi biblioteki szkolnej.

Aby nadać temu wydarzeniu rangę i podkreślić jak ważną rolę w życiu młodego człowieka odgrywa książka, bibliotekarka szkolna zorganizowała uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników. W wydarzeniu tym oprócz dzieci uczestniczyły również Pani Dyrektor oraz wychowawczynie klas pierwszych.

Szkolną imprezę rozpoczęło krótkie przedstawienie teatralne przygotowane przez uczniów z Klubu Przyjaciół Biblioteki. Interaktywna inscenizacja miała na celu w ciekawy i nieszablonowy sposób przedstawić Regulamin korzystania z Biblioteki Szkolnej, jak również zasady obchodzenia się z książkami. Teatrzyk wzbogaciły zabawne zagadki związane z książkami oraz z postaciami bajkowymi. Zwieńczeniem przedstawienia stało się złożenie Przysięgi Czytelnika przez pierwszoklasistów. Część artystyczną zakończyło wręczenie przez Panią Dyrektor pamiątkowych dyplomów przygotowanych przez bibliotekarkę szkolną, a także broszur i książek ufundowanych w ramach Narodowego Programu „Książką Połączeni”.

Uroczystość pasowania na czytelnika zakończyła się wypożyczeniem przez uczniów ich pierwszych książek z biblioteki szkolnej. Jesteśmy pełni nadziei, że dzisiejsze święto książki stanie się początkiem pięknej przygody, jaką przed uczniami naszej szkoły otwierają książki z bibliotecznych regałów. A cytat Cycerona niech będzie dla nich drogowskazem: „Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli”.