Czy warto eksperymentować?

31 maja 2022

W bieżącym roku szkolnym nasza Szkoła uczestniczyła w Projekcie  „Akademia eksperymentu – realizowanym w ramach Jaworznickiej Akademii Kreatywności”. Celem głównym projektu było podniesienie kompetencji poprzez indywidualizację pracy z uczniem, przeprowadzanie eksperymentów i doświadczeń.Projekt realizowany był  od września 2021r.  i trwał do maja 2022r.  W ramach projektu zaplanowano różnorodne zajęcia rozwijające dla uczniów kl. VII- VIII: z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.Różnorodne treści realizowane na zajęciach  pozwoliły pogłębić wiadomości, które uczniowie już posiadają, a także dały możliwość poruszania zagadnień wykraczających poza program nauczania, a tym samym poszerzenie horyzontów.

Uczniowie na zajęciach mieli możliwość:

• pracy w grupach pięcioosobowych
  • rozwijania i budowy własnych zasobów
  • zdobywania wiedzy i umiejętności wykraczających poza zakres programu danej klasy
  • współpracy w grupie
  • nauki gospodarowania czasem
  • bycia kreatywnym, samodzielnym, spontanicznym

– rozwijania pomysłowości, zdolności i twórczego myślenia, oraz dokonywania obserwacji

i wyciągania wniosków na podstawie przeprowadzanych doświadczeń i eksperymentów.

Sale i pracownie przedmiotowe zostały doposażone w nowoczesne pomoce dydaktyczne ( mikroskopy ,preparaty gotowe plansze interaktywne, atlasy multimedialne,  programy multimedialne, gry, układanki, itp. ) materiały dydaktyczne, sprzęt komputerowy (laptopy i tablety).

Praca na zajęciach polegała przede wszystkim na samodzielnym planowaniu, wykonywaniu i dokumentowaniu doświadczeń. Działania te wyzwalały w uczniach chęć pokonywania trudności, samodzielnego dociekania i rozwiązywania różnorodnych problemów oraz wzmacniały ogólną aktywność uczniów.